17. 11. 2020

Bolezen in smrt

Za prejem zakramenta bolniškega maziljenja lahko zaprosite duhovnika tudi pri sveti spovedi.

V preizkušnji bolezni, trpljenja in smrti naj naši bližnji ne bodo sami. Najbolj jim stojite ob strani z molitvijo in prejemom zakramentov.

Ne čakajte na zadnji trenutek, ampak čimprej pokličite duhovnika.

Bolnike duhovniki redno obiskujemo vsak prvi petek v mesecu.

Zakrament boln. maziljenja duhovnik lahko podeli samo živi osebi.

Zakrament bolniškega maziljenja lahko prejme krščena oseba, ki:

– se ji je stanje bolezni poslabšalo ali se je huda bolezen ponovila;

– je pred resno življenjsko preizkušnjo (operacija, rojstvo otroka, kakšni drugi težki zdravniški posegi);

– je v nevarnosti zaradi bolezni ali starosti.

Duhovnika lahko pokličete tudi v bolnišnico. V Novem mestu vam je na voljo bolniški duhovnik, frančiškan, p. Marko Novak, tel. 07 332 16 29 (župnija) in 041 742 721.

Duhovna oskrba v bolnišnicah in pastorala zdravja:

Poslednji zakramenti (maziljenje, spoved in obhajilo) so človeku v duhovno in telesno pomoč pri prenašanju trpljenja, bolezni in morebitne smrti. Ne prikrajšajmo jih za to milost in blagoslov!

Ko pokličete duhovnika na dom, doma ob postelji bolnika pripravite:

• mizico, pogrnjeno s prtom,
  • križ in svečo,
  • skodelico z blagoslovljeno vodo.

Ko se želite dogovoriti za krščanski pogreb, se najprej obrnite na g. župnika.

S seboj imejte mrliški list in če je pokojni oz. pokojna prejela poslednje zakramente, tudi podobico, kjer to piše in jo je ob postelji dal duhovnik, ki je podelil zakramente. Po vsem tem termin sporočite še pogrebni službi.

Ob smrti se izvede tudi zvonenje na župnijski cerkvi ali podružnici. Zvonenje se izvede zvečer pred pogrebom, na dan pogreba zjutraj ob 7. uri, opoldne in pri pogrebu. Če bo pokojni oz. pokojna ležala v mrliški vežici preko noči, se naj obvesti tudi g. župnika, da pride molit za pokojnega.